Međunarodna ljetna škola hrvatskoga jezika i kulture „Faust Vrančić“

Sedma Međunarodna ljetna škola hrvatskoga jezika i kulture „Faust Vrančić“ održana je u Prvić Luci od 24. lipnja do 1. srpnja 2023. godine. Sudjelovali su učenici Graditeljsko-geodetske škole iz Osijeka i učenici Gimnazije fra Dominika Mandića Široki Brijeg i njihovi mentori profesori kao voditelji i organizatori. Iz naše škole sudjelovale su profesorice Hrvatskoga jezika: Anica Šušak, Jelena Marušić i Ana Skoko. U ovom odličnom projektu naša škola sudjeluje drugi put i nadamo se i budućoj suradnji. Tema ovogodišnje ljetne škole bila je zid, a kako bi učenici saznali što više o temi mogli su odabrati jednu od četiri obvezne radionice: Slikovni rječnik tradicijskog graditeljstva, Suhozid u slici, Debatna radionica i radionica kreativnog pisanja i Pisana riječ ruši sve zidove. Dramska i sportska radionica bile su obvezne svima. U skromnom smještaju samostana Gospe od Milosti učenici su svakodnevno uživali u kulinarskim delicijama kuhara Kreše, slobodnim aktivnostima, šetnji po otoku, druženju i pjesmi. Zlarin i Šibenik polaznici su upoznali zahvaljujući izletničkom programu. Naši učenici istaknuli su se sportskim duhom, marljivošću, jezičnim i glazbenim umijećem i otvorenim srcem za nova prijateljstva. Osvijestili su i nas starije kako za sreću zapravo treba tako malo. Ljetna škola završena je svečanom priredbom u klaustru samostana tako što je svaka radionica predstavila svoje završne radove: literarne uratke, grafite, pjesmu, slikovni rječnik i video projekciju suhozida u slici. Polaznicima su uručene diplome, a organizatorima i voditeljima uručene su zahvalnice za sudjelovanje. Na kraju želimo se posebno zahvaliti idejnoj začetnici projekta profesorici Ružici Pšihistal, ravnatelju Graditeljsko-geodetske škole iz Osijeka Darki Pšihistalu na pozivu i ove godine, voditeljici projekta Steli Macakanji Baćić, našem dragom domaćinu don Boži Škemberu i najboljem kuharu Kreši. Zahvaljujemo i našem gradonačelniku gospodinu Miri Kraljeviću za sufinanciranje putovanja i sudjelovanja u ovom projektu.
Do nekih novih otočkih priča…