Maturalno putovanje u Španjolsku i Italiju

79 učenika naše škole svoje je maturalno putovanje započelo 2. rujna 2023. godine u večernjim satima. Radost i uzbuđenje nisu mogli sakriti, no opreza i odgovornosti nikada dosta čega su, poput roditelja i profesora, bili u  potpunosti svjesni. Uz pratnju profesorica Jelene Marušić, Maje Zovko, Ivone Glavaš, Divne Majić te profesora Marija Brkića, učenici su krenuli na desetodnevno putovanje spremni otvoriti srce novim iskustvima. Nakon noćne vožnje do Italije, uslijedilo je razgledavanje Milana, prekrasnog grada na sjeveru Italije te poznate gotičke katedrale Piazze del Duomo koja svojom visinom i ljepotom dominira milanskim trgom. Učenici su prenoćili  u Liguriji te već idućeg jutra bili na putu za Francusku. Popodnevno razgledavanje Cannesa obilježila je Palais des Festivals odnosno palača  festivala, glavno mjesto održavanja godišnjeg filmskog festivala u Cannesu. Nedugo nakon smještaja u Lloret de Maru, učenici su se zaputili u Tropics, jednu od najpoznatijih diskoteka u Europi gdje su četiri večeri mogli uživati u stranoj i domaćoj glazbi. Neizostavan je bio i odlazak u Rockefellers, klub domaće glazbe. Dva su dana bila namijenjena slobodnim aktivnostima te su ih učenici iskoristili za odlazak na plažu, šetnju, razgledavanje, kupnju i druženje dok je jedan dan bio rezerviran za odlazak u Barcelonu. Ono što se učenike najviše dojmilo jest Basílica de la Sagrada Famìlia, remek djelo poznatog arhitekta Antonija Gaudíja koja je ostala nedovršena nakon njegove iznenadne smrti. Iako je posjet stadionu Camp Nou bio nemoguć zbog renoviranja, učenici nisu ostali manje oduševljeni zamjenskim stadionom Barcelone, Olimpicom. Razgledavanje gotičke četvrti Barcelone uljepšala je Katedrala Svetog Križa ispred koje je uslijedilo generacijsko fotografiranje. Svoje slobodno vrijeme u Barceloni, učenici i profesori iskoristili su za šetnju La Ramblom, jednom od najpoznatijih ulica Barcelone.  Pri povratku u Italiju, planiran je obilazak Nice u Francuskoj i Monte Carla u Monaku. U kasnim satima učenici su posjetili Nicu te Promenade des Anglais, šetalište duž mediteranske obale Nice. Nakon toga uslijedio je kraći obilazak Monte Carla i luksuznog Casina te su učenici imali priliku uživati u noćnom pogledu na najbogatiji grad u Europi. Cjelodnevni odlazak u Gardaland, zabavni park u Italiji, mjesto je na kojem su se uvjerili da u svakom odraslom čovjeku postoji još uvijek nešto dječje. Vožnja vlakovima smrti,  vodenim toboganima, posjet kućicama mnogih poznatih crtanih filmova, samo su neke od aktivnosti koje su naše učenike oduševile. U večernjem obilasku Verone, učenici su imali priliku vidjeti Gospodski trg, Trg Erbe, Arenu, toranj iz 12. stoljeća i Casa di Giulietta, balkon Romea i Julije. Nakon noćenja u Venetu, posjetili su i Veneciju. Trg svetog Marka prepun turista i golubova te Most Rialto, znamenitosti su koje krase ovaj grad s 200 000 stanovnika.  Posljednji obilazak došao je kraju te su nakon povratka brodicom iz Venecije, učenici i profesori krenuli prema Hercegovini. Iako su učenici bili vidno iscrpljeni zbog visokih temperatura i prehlade, tijekom vožnje do Širokog Brijega prepričavali su se samo lijepi događaji i iskustva kojih je bilo mnoštvo, a onih ružnih, na svu sreću, nije ni bilo. Autobusi su ispred gimnazije došli u noćnim satima te se i nakon više od tri tjedna priča o doživljajima s maturalnog putovanja.

Napisala: Gabriela Ćubela