Putovanje u Sjedinjene Američke Države – Youth Leadership Program

Šestero odabranih učenika, odnosno Mate Ćuk, Klara Zovko, Anamarija Brekalo, Marta Širić Kraljević iz naše Gimnazije te Sara Brkić i Bože Soldo iz Srednje Strukovne Škole, uz pratnju profesorice Jelene Marušić, posjetili su Dayton i New York u sklopu Youth Leadership Programa pod pokroviteljstvom Ambasade SAD-a u BiH. U Americi su proveli 23 vrlo zanimljiva i poučna dana. Za sve njih, ovo je bio prvi let preko oceana i prva posjeta Sjedinjenim Američkim Državama. Svatko od njih, doživio je ovo putovanje na svoj način, ali iskustva i znanje koje su stekli u ta tri tjedna, zajedničko je i nezaboravno. Donosimo vam njihove osvrte na vrijeme provedeno u Americi.

Klara Zovko

Tijekom našeg boravka u Daytonu, saznali smo mnoštvo povijesnih činjenica i čuli mnoštvo priča, što o samom gradu i njegovoj povijesti, ali i općoj povijesti SAD-a. Imali smo priliku obići mnogobrojne muzeje, od kojih je svaki ostavio na nas poseban utjecaj te nam pomogao da još bolje shvatimo priče koje smo prethodno čuli. Naše iskustvo dodatno su uljepšale naše kolege iz Tuzle i Banje Luke, s kojima smo ostvarili nova prijateljstva. Pored organiziranog programa, imali smo i slobodnog vremena koje smo koristili za druženja, kupovinu, upoznavanje američkog načina života i još mnoštvo drugih aktivnosti. Ostvarili smo i posebne odnose s našim domaćinima koji su nas primili u svoje domove i na taj način dodatno uljepšali naše putovanje. Osim muzeja i kulturnih spomenika u Daytonu, posjetili smo i nekoliko srednjih škola i fakulteta, koji su nas očarali svojom veličinom te mnoštvom programa koje nude. Zadnjih nekoliko dana u SAD-u bilo je rezervirano za ono čemu smo se svi barem jednom u životu ponadali, a to je odlazak u New York. Iako smo tamo proveli samo tri-četiri dana, on je ipak na nas ostavio najveći dojam. Posjetili smo mjesta poput Central Parka i Liberty Islanda, o kojima smo do tada mogli samo sanjariti gledajući ih na malim ekranima. Ovo je putovanje za nas bilo poput jednog velikog predavanja jer smo u svakom trenutku mogli saznati i naučiti nešto novo. Bilo je to jedno neprocjenjivo iskustvo koje nam je dalo ideje kako unaprijediti našu školu kako bismo iskustva koja smo stekli, podijelili i s drugima. Nadamo se da će naš projekt pod nazivom Multi-purpose comfort room, koji za cilj ima unaprjeđenje škole i vremena kojeg provodimo u njoj, biti uspješan. Veselimo se ostvarenju našeg projekta i nadamo se ponovnoj prilici za suradnju s Američkom ambasadom.

Sara Brkić

Iskreno, dojmovi s cijelog programa ne mogu se opisati u svega nekoliko riječi. Sve što mogu reći jest da sam Bogu zahvalna na prilici koju nam je svima dao jer smo naučili prije svega kako biti dio ekipe i raditi zajedno. Bilo je tu uspona i padova, ali na kraju dana svi smo izvukli nešto korisno i vjerujem da su nam ta tri tjedna u SAD-u svima okrenula život za 360 stupnjeva.

Marta Širić Kraljević

Youth Leadership program omogućio je mojim kolegama, našoj profesorici i meni uspomene za cijeli život. Posjetili smo Sjedinjene Američke Države s ciljem da naučimo nešto novo te da se vratimo sa znanjem potrebnim da pomognemo svojoj zajednici. Imali smo posebno osmišljen program, koji je obuhvaćao predavanja, obilaske, ali i druženja.

Odsjedali smo u divnim gradovima, Daytonu i New Yorku, gdje smo posjetili brojne znamenitosti i imali priliku upoznati ljepote ovih gradova. Upoznali smo i kvalitetne ljude s kojima smo izgradili mnoge uspomene. Iskustvo je bilo kao iz filma, ono o čemu smo sanjali i nestrpljivo čekali, bilo je tu pred nama. Iskusili smo dio svijeta koji nam je do sada bio nepoznat, te je to uvelike proširilo naše vidike i otvorilo nam mnoga vrata. Kući smo se vratili s divnim uspomenama i mnogim znanjima te s nadom da ćemo mi biti ta generacija koja dovodi potrebne pozitivne promjene u naše društvo.

Anamarija Brekalo

Od same prijave na program, intervjua, pet dana obuke na Bjelašnici, dana u Sarajevu prije putovanja, našeg prvog leta i 23 predivna dana u SAD-u do povratka kući dogodilo se mnogo toga. Pet dana provedenih u New Yorku, koji su zaokružili ovo putovanje, bili su čarobni. Večernje i jutarnje šetnje kroz NYC najdraži su mi dio, a uspomene koje nosim sa sobom, zlata su vrijedne.

Vidjeti novu zemlju, gradove i kulture otvorilo je moje vidike za budućnost pogotovo jer sam sve ovo iskusila u svojoj ranoj mladosti, te imam priliku, zajedno sa svojim kolegama, učiniti nešto za budućnost našeg grada i naše zemlje.

Činjenica da sam se povezala s ljudima koji žive potpuno drugu kulturu na drugom kraju svijeta još uvijek mi se čini nerealnom. Youth Leadership Program učinio je da se čuju glasovi mladih ljudi. Prezentacije pred ljudima, snimanje talk showa i podcasta nešto je što nikada prije nisam iskusila i ovo je bila jedinstvena prilika da prevladamo svoje strahove od javnog nastupa i da vidimo kako reagiramo u stresnim situacijama.

Svidjelo mi se to što smo mnogo stvari naučili, isprobali, zabavili se i posjetili muzeje poput The International Peace Museum u Daytonu, Metropolitan Museum of Art u New Yorku, obišli Kip slobode, gledali Broadway show, posjetili američke škole i fakultete, upoznali druge mlade, ali i starije ljude kojih ćemo se zauvijek sjećati.

Ne mogu ne spomenuti i naše drage Amerikance iz Daytona koje smo imali priliku upoznati već na Bjelašnici. Miranda, Steve, Lamonte, Michelle i Bonnie vodili su cijeli ovaj program i brinuli se da je svaki dan ispunjen i produktivan. Veselimo se novom susretu s njima na Bjelašnici sljedeće godine kada je planirano okupljanje sudionika i voditelja ovog programa.

Mate Ćuk

Odlazak u SAD poseban je događaj u mome životu i u životima mojih kolega. To je jedno nevjerojatno iskustvo i nisam mogao ni sanjati da ću takvo nešto doživjeti sa sedamnaest godina. Kada bi me pitali što mi se najviše svidjelo, kao izbor za najzabavnije, vjerojatno bih izdvojio iFly, odnosno iskustvo skydiving letenja u zatvorenom. No, ozbiljnije gledano, nešto što mi je privuklo pažnju jest njihovo školstvo, od privatnog do javnog, muzeji kao što je Peace museum, jedini takav u cijelim Sjedinjenim Američkim Državama; zatim AirForce Museum, Hope Hotel – jedno od značajnijih mjesta za povijest naše države. Naravno, među svim navedenim odličnim iskustvima, bilo je i onih manje dragih, poput odlaska na kamp. Unatoč tome, i tamo smo naučili neke nove stvari, kao i to kako dijeliti sobu s desetak ljudi te kako biti dobar vođa skupine ljudi. To je bilo nezaboravno iskustvo koje bih uvijek volio ponoviti. Želio bih poručiti svojim vršnjacima da nikada ne propuštaju prilike koje im se nude, pogotovo odlaske na ovako udaljena mjesta jer samo kada se otisnemo u svijet i neko vrijeme odmaknemo od svoje rutine, možemo naučiti nešto novo i proširiti vidike. Treba samo imati malo vjere i osloniti se na Božju pomoć.

Jelena Marušić

U modernom vremenu u kojem živimo, odlazak u Ameriku ne bi trebao više biti neki veliki pothvat i vjerojatno to i nije onima koji zbog obiteljskih veza ili karijere putuju češće. Ipak, profesorima i učenicima iz BiH, kojima prošle godine u ovo vrijeme takvo nešto nije ni padalo na pamet, to je jedno on najvećih ostvarenja u životu. Ljude koje smo upoznali, mjesta koja smo vidjeli i sve ono što smo doživjeli ostaju trajno u našim sjećanjima. Svatko je od nas doživio Ameriku na svoj način, ali možemo se svi složiti oko toga da su ljudi vrlo ljubazni, da drže do svoje kulture, svojih institucija, školstva pa čak i do naše države i naše kulture. Zanimalo ih je sve u vezi naših običaja i načina života pa smo dosta vremena proveli uspoređujući naša dva kontinenta i naše države. U Daytonu je bila uglavnom radna atmosfera te smo, sudjelujući u brojnim aktivnostima, naučili mnogo korisnih vještina i upoznali američki način života i rada. Učenici su na sjednici Gradskog vijeća predstavili našu zemlju, volontirali su u tzv. Banci hrane, snimili emisiju i podcast te na taj način bili suočeni sa svojim strahovima od javnog nastupa, ali svejedno odradili sve što je trebalo i bili na visini zadatka. Završnica našeg programa u Daytonu bila je predstavljanje projekta koji će implementirati u našoj zajednici. Naši su se učenici složili da to bude stvaranje jedinstvenog prostora u školi koji bi bio namijenjen za provođenje slobodnoga vremena u školi, za izvođenje radionica, održavanje tribina na neku temu koja je njima zanimljiva. Nadamo se da ćemo uspjeti ostvariti zamišljeni projekt i da ćemo naići na razumijevanje obiju škola.

Naravno, posjet New Yorku najatraktivniji je dio putovanja jer smo u malo vremena uspjeli obići sva najvažnija turistička odredišta i uživati u živosti najpoznatijega grada na svijetu. Doživljaje s ovakvog putovanja teško je sažeti u nekoliko riječi, ali mogu reći da smo svi bogatiji za jedno veliko iskustvo i da smo mogli mnogo toga naučiti od Amerikanaca, pogotovo kad je riječ o ljubavi prema svojoj zemlji.

Šestero odabranih učenika, odnosno Mate Ćuk, Klara Zovko, Anamarija Brekalo, Marta Širić Kraljević iz naše Gimnazije i Sara Brkić i Bože Soldo iz Srednje Strukovne Škole, uz pratnju profesorice Jelene Marušić, posjetili su Dayton i New York u sklopu Youth Leadership Programa pod pokroviteljstvom Ambasade SAD-a u BiH. Donosimo vam njihove osvrte na vrijeme provedeno u Americi.

Klara Zovko

Ovo je putovanje za nas bilo poput jednog velikog predavanja jer smo u svakom trenutku mogli saznati i naučiti nešto novo.

Sara Brkić

Sve što mogu reći jest da sam Bogu zahvalna na prilici koju nam je svima dao jer smo naučili prije svega kako biti dio ekipe i raditi zajedno.

Marta Širić Kraljević

Iskustvo je bilo kao iz filma, ono o čemu smo sanjali i nestrpljivo čekali, bilo je tu pred nama. Kući smo se vratili s divnim uspomenama i mnogim znanjima te s nadom da ćemo mi biti ta generacija koja dovodi potrebne pozitivne promjene u naše društvo.

Anamarija Brekalo

Činjenica da sam se povezala s ljudima koji žive potpuno drugu kulturu na drugom kraju svijeta još uvijek mi se čini nerealnom. Youth Leadership Program učinio je da se čuju glasovi mladih ljudi.

Mate Ćuk

Odlazak u SAD nezaboravno je iskustvo koje bih uvijek volio ponoviti. Želio bih poručiti svojim vršnjacima da nikada ne propuštaju prilike koje im se nude, pogotovo odlaske na ovako udaljena mjesta jer samo kada se otisnemo u svijet i neko vrijeme odmaknemo od svoje rutine, možemo naučiti nešto novo i proširiti vidike.

Jelena Marušić

Svatko je od nas doživio Ameriku na svoj način, ali možemo se svi složiti oko toga da su ljudi vrlo ljubazni, da drže do svoje kulture, svojih institucija, školstva pa čak i do naše države i naše kulture. Svi smo bogatiji za jedno veliko iskustvo i mogli smo mnogo toga naučiti od Amerikanaca, pogotovo kad je riječ o ljubavi prema svojoj zemlji.